AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

70 lat WFDiF na Dwóch Brzegach

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych została założona w 1949 roku, początkowo jako miejsce produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej. Najciekawsi twórcy, najważniejsze trendy polskiego dokumentu były sygnowane charakterystycznym logo Wytwórni. Wkrótce WFDiF stała się ważnym ośrodkiem również dla filmu fabularnego. Legendarna instytucja, w której halach, laboratoriach i montażowniach powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana, obecnie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce.

W ramach współpracy między obchodzącą okrągły jubileusz WFDiF a Festiwalem Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprezentujemy trzy filmy. W czwartek, 1 sierpnia, w Kinie Perła na Małym Rynku wyświetlimy „7 uczuć” Marka Koterskiego. To powrót do postaci Adasia Miauczyńskiego, znanego z wcześniejszych filmów Koterskiego, tym razem postawionego przed koniecznością przeżycia podróży w czasie. Poszukiwanie radości, strachu, smutku, wstrętu, wstydu, zazdrości oraz złości uhonorowane zostało na Festiwalu w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury. W piątek, 2 sierpnia, pokaz filmu „Tam i z powrotem” w reżyserii Wojciecha Wójcika z niezwykłą kreacją Janusza Gajosa, uświetni benefis tego wybitnego aktora. Ostatni z filmów będzie równocześnie klamrą zamykającą tegoroczny Festiwal oraz światową premierą. Mamy przyjemność zaprosić na najnowszy film Mariusza Gawrysia „Sługi wojny”. Projekcja z udziałem naszych specjalnych gości: Mariusza Gawrysia oraz występujących w filmie Piotra Stramowskiego i Karoliny Czarneckiej w sobotę, 3 sierpnia.

Ponadto w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu codziennie pokazy TEATROTEKI, bardzo ciekawej serii wyprodukowanej przez WFDiF, która prezentuje młodych, polskich dramaturgów. Ciekawe tematy, znakomita obsada aktorska i nowatorska forma.

Nieprzypadkowo w nazwie Wytwórni najpierw wymienione są filmy dokumentalne. Słynne polskie dokumenty wybitnych twórców filmowych oraz setki odcinków Polskiej Kroniki Filmowej powstały właśnie w Wytwórni przy Chełmskiej. Dzięki współpracy z WFDiF publiczności Festiwalu Dwa Brzegi zaprezentujemy również wybrane fragmenty kronik filmowych. Tak, jak były pomyślane – przed właściwymi projekcjami filmów. Kiedy i przed jakim filmem – niech to będzie dla Was miłą niespodzianką.

1 sierpnia w Salonie Black Red White spotkanie z wieloletnim dyrektorem WFDiF, producentem filmowym Włodzimierzem Niderhausem.

Przy tej okazji Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych serdecznie gratulujemy siedmiu tak wspaniałych, twórczych i ciekawych dekad oraz życzymy jeszcze wielu artystycznych i produkcyjnych sukcesów.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

 

WFDiF_logo_ver2_red

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow