KONCERT | Jerry & The Pelican System

Data
Godzina
Miejsce
01/08
21:00
KLUB FESTIWALOWY PERŁA


Jerzy Jerry Mączyński – saksofon, Marcin Elszkowski – trąbka, Marcel Baliński – piano, Franciszek Pospieszalski – kontrabas, Wiktoria Jakubowska – perkusja

OPIS

Zespół założony w 2018 roku z inicjatywy i kompozytora Jerzego Mączyńskiego Głos nowego pokolenia, które nie boi się przedefiniować pojęcia jazzu. I pewnie nawet się nad tym nie zastanawiają, bo lider grupy tworzy po prostu swoją muzykę.

I choć w tym projekcie zebrał instrumentalistów pochodzących z rożnych środowisk, to udało im się wspólnie stworzyć system łączenia rozmaitych wizji oraz umiejętności. W efekcie uzyskali wielobarwność, międzygatunkowość, momentami odrealniony i pozbawiony reguł system pracy. To oryginalny i odważny projekt. Nowatorskie i budzące podziw podejście do jazzowych brzmień, które zaowocowało wydaniem debiutanckiego albumu nakładem wytwórni Polskie Nagrania w kultowej serii Polish Jazz, w której znajdują się płyty tak wybitnych artystów tego gatunku jak: Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stanko czy Michał Urbaniak.

WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/JerryThePelicanSystem
www.facebook.com/jerzymaczynskimusic


WYKONAWCY
JERZY MĄCZYŃSKI – Polski saksofonista i kompozytor. Od najmłodszych lat kształcony w Szkołach Muzycznych w klasach jazzu i klasyki (m.in. „Bednarska” w Warszawie). Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ostatni rok studiów licencjackich spędził na stypendium w Danii, gdzie doskonalił swój warsztat muzyczny w Syddanskmusikkonservatorium. W 2018 roku jako drugi Polak w historii rozpoczął studia magisterskie w prestiżowej szkole Berklee College of Music na kierunku contemporary music performance. Założyciel i lider zespołu Jerry & The Pelican System – alternatywnego konceptu muzycznego, który szturmem podbija nie tylko polską scenę muzyki instrumentalnej. Współzałożyciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych jazzowo-eksperymentalnych zespołów młodego pokolenia P.E. Quartet. W 2018 roku we współpracy z Wytwórnią MultiKulti Project zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany „Cokolwiek”. Płyta jest w całości utrzymana w klimacie indie jazz. W 2016 roku formacja wygrała Międzynarodowy Festiwal – Tarnów Jazz Contest oraz zdobyła III miejsce na Blue Note Jazz Competition. W swojej dotychczasowej karierze muzyk zagrał na wielu polskich i międzynarodowych scenach m.in: na festiwalach muzycznych: Jazz Jamboree, Ferrara Buskers Festival, czy Jazztopad oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach EXPO2017. Wielokrotnie pracował jako aranżer i kompozytor przy spektaklach teatralnych, miedzy innymi w warszawskim Teatrze Capitol.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow