KONCERT | Kirszenbaum

Data
Godzina
Miejsce
28/07
21:00
KLUB FESTIWALOWY PERŁA


Jakub Wiśniewski – wokal, gitara, Kacper Szpyrka – skrzypce, wokal

OPIS

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

W warstwie muzycznej mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego i wczesnego kina SF, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Od 2017 roku, zwlekający z debiutem fonograficznym artyści, wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko, Letniej Akademii Filmowej i Green Zoo Festival, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 2018 oraz Festiwalu Fama 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów.

W 2019 nakładem Karrot Kommando ukazał się debiut płytowy zespołu.

WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/kirszen


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow