Mięćmierz | INFIDELIS

Data
Godzina
Miejsce
30/07
17:00
MIĘĆMIERZ


Marta Sołek – fidel płocka; Helena Matuszewska – suka biłgorajska

OPIS

InFidelis znaczy NieWierne. Duet czerpie z tradycji, ale nie jest wierny rutynie. Istnieją tylko dwie świętości: fidel płocka i suka biłgorajska, polskie instrumenty ludowe, na których gra się techniką paznokciową. To one występują w rolach głównych, wzajemnie się przy tym uzupełniając. Mają zupełnie inny temperament i dźwięk. Suka to ogień, rozwrzeszczana nastolatka, a fidel to stateczna dama o aksamitnym głosie. Muzyczki pozwalają im na surowe brzmienie – wycie, warczenie, sucze skrzypienie, brudy i nieczystości, grając na nich techno, reggae a nawet metal. W ich rękach nowe życie dostają nie tylko instrumenty, ale też melodie ludowe.

To brudna muzyka – nie dotrzymuje wierności żadnemu gatunkowi, stylistyce czy konwencji. Melodie ludowe wywracane są na drugą stronę, przetwarzane, zapętlane w looperze. W jednym utworze potrafi pojawić się kilka motywów z różnych regionów Polski – czasem są najważniejszą częścią utworu, a czasem bywają jedynie tłem. To nie muzyka korzeni, odgrywana wiernie z didaskaliami badaczy, lecz muzyka koron drzew – punkt wyjścia do własnych poszukiwań.

MIEJSCE | Galeria Klimaty, Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

www.infidelis.pl
www.facebook.com/InFidelisDuo


WYKONAWCY
INFIDELIS – Są laureatkami II nagrody na Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe w Lublinie (2015) oraz II nagrody i nagrody publiczności „Burza Braw” na Folkowym Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (2016). W 2014 roku zespół otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na wydanie debiutanckiej płyty „Projekt.Kolberg”, która ukazała się w 2015 roku nakładem wydawnictwa Karrot Kommando.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow