SPOTKANIE | Sabina Baral (gość specjalny) i Tomasz Dostatni – debata, Marcin David Król – skrzypce

Data
Godzina
Miejsce
03/08
17:00
MIĘĆMIERZ


OPIS

Tegoroczna debata w Galerii Klimaty jest kontynuacją spotkań ojca Tomasza Dostatniego OP z wybitnymi przedstawicielami tradycji i kultury żydowskiej (Severyn Ashkenazy, Symcha Keller).

Gościem specjalnym jest tym razem SABINA BARAL, autorka głośnej książki „Zapiski z wygnania”. To bulwersujące świadectwo o wymuszonej emigracji z Polski w 1968 roku, na skutek tzw. czystek moczarowskich. Sabina Baral jest głosem pokolenia wypędzonych z Polski. „Zapiski z wygnania” cieszą się nieprzerwanym zainteresowaniem, wzbudzają gorące dyskusje, nierzadko obnażając problemy wczorajszej i dzisiejszej Polski.

Autorka, na stałe mieszkająca w San Francisco, przyjeżdża do Polski raz do roku, aby spotkać się z czytelnikami w wielu miastach. Ostatnio ukazało się piąte, poszerzone wydanie jej książki. Teatr Polonia stworzył adaptację sceniczną tych wspomnień, w reżyserii Magdy Umer, z aranżacją muzyczną Janusza Bogackiego w wykonaniu Krystyny Jandy. Sabina Baral przyjedzie do Mięćmierza zaraz po spotkaniu z warszawską publicznością z okazji wystawienia 80-tego już spektaklu „Zapiski z wygnania”, wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego w konkursach i na festiwalach teatralnych. Krystyna Janda mówi o „Zapiskach z wygnania” jako o książce, która „zatrzymała ją w locie”. Olga Tokarczuk, oprócz przejmującej wartości dokumentalnej – „autorka wie, że nawet największa historia dzieje się w szczegółach, drobnych wydarzeniach i poprzez zwyczajnych ludzi”, podkreśla literacki przekaz przeżyć i refleksji Sabiny Baral.

Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci – my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła.

TOMASZ DOSTATNI OP – Dominikanin od trzydziestu pięciu lat. Poznaniak od dawna mieszkający w Lublinie. Prowadzi Fundację „Ponad Granicami”. Publicysta, tłumacz z języka czeskiego, kaznodzieja i rekolekcjonista. Aktywny w dialogu ekumenicznym, z innymi religiami i w dialogu społecznym, także z sąsiadami Polski. Odważnie zabierający głos w debacie publicznej, krytyczny także pod adresem swojego Kościoła, szczególnie gdy wartości ewangeliczne są zastępowane przez wystąpienia polityczne lub gdy dzieje się komuś krzywda. Autor licznych książek, m.in.: „Złota 9”, „Zza bramy klasztoru”, „Przekraczać mury”, rozmów z abp. Henrykiem Muszyńskim, kardynałem Dominikiem Duką, Tomaszem Halikiem, Szewachem Weissem. Uhonorowany lubelską nagrodą „Angelus” jako człowiek kultury medialnej, czeską nagrodą „Gratias Agit” i medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim” przyznanym za zasługi w dziele pojednania między Polakami a Żydami. Prowadzi na YouTube własny kanał – Otwarta Brama.

MARCIN DAVID KRÓL – Urodził się w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat, pod opieką prof. Macieja Chowańca. Z wynikiem celującym ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Teresy Głąbówny. W swoim dorobku ma także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Kolonii (Niemcy) w klasie prof. Michaela Vaimana. Swoje umiejętności jako solista i kameralista szkolił na licznych kursach mistrzowskich i konsultacjach prowadzonych m.in. przez: Wandę Wiłkomirską, Wiesława Kwaśnego, Daniela Stabrawę, Vladimira Spivakova i Krzysztofa Węgrzyna. Jest laureatem konkursów im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Ponadto był stypendystą Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wystąpił w wielu krajach Europy, w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz w Indiach. Jako koncertmistrz współpracował z orkiestrą Teatru Muzycznego w Lublinie, „Wildwood Opera Festival Orchestra” w Little Rock (USA) oraz na festiwalu operowym „Schloss Zwingenberg” w Heidelbergu (Niemcy). Ponadto współpracował z orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Sinfonieorchester Aachen (Niemcy), Limburg Symphonie Orkest (Holandia), Liege Philharmonic Orchestra (Belgia) oraz Camerata Vivaldi (Szwajcaria/ Niemcy). Obecnie jest członkiem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, a także gościnnym koncertmistrzem orkiestry „Intercamerata”. Marcin Król interesuje się kulturą żydowską, różnorodnością i wielokulturowością oraz łączeniem różnych dziedzin sztuki, czego dowodem są jego autorskie projekty muzyczne takie jak: „Melodie Hebrajskie”, „Wielokulturowość w muzyce polskiej” oraz „Muzyka i poezja”.

MIEJSCE | Galeria Klimaty, Mięćmierz
WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/bartek.klimaty


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow