SPOTKANIE | Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych – Darek Foks

Data
Godzina
Miejsce
31/07
13:30
SALON BLACK RED WHITE


OPIS

Antologia „Zawrót głowy” gromadzi 266 utworów 121 poetek i poetów polskich XX i XXI wieku. Najstarszy zamieszczony w niej wiersz pochodzi z 1909 roku, najmłodszy prezentowany w niej twórca urodził się w roku 1995.

To najpełniejsza z dotychczasowych prób ukazania związków poezji polskiej z filmem. Na ogół te mniej lub bardziej intensywne relacje w poszczególnych tekstach są oczywiste, niekiedy jednak zostały przez autorki i autorów po mistrzowsku zaszyfrowane. Po uważnej lekturze i złamaniu kodów można zauważyć, że wzajemne oddziaływanie obu sztuk, wyraźnie widoczne już w chwili narodzin kina, wciąż nabiera mocy. Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że rewolucyjne zmiany w definicjach poezji i filmu są dopiero przed nami, dlatego – z całym szacunkiem dla tradycji – ten wybór stara się zrobić duży krok w kierunku rozszerzenia pojęcia „wiersz filmowy”.

DAREK FOKS – poeta, prozaik, scenarzysta. Studiował scenariopisarstwo oraz organizację produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi. W ostatnich latach opublikował „Historię kina polskiego” (2015), „Wołyń Bourne'a”(2016), „Pieśni o wszystkim” (2018) i „Café Spitfire” (2019). Laureat Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka” (wspólnie ze Zbigniewem Liberą, 2006). Nominowany do Paszportu Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał za całokształt twórczości w 2014 roku.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow