WYSTAWA | Ilustracje bajek niewydanych – Jacek Boczar

Data
Godzina
Miejsce
29/07
17:00 wernisaż
MIĘĆMIERZ
29/07
17:00-18:00
MIĘĆMIERZ
30/07
11:00-18:00
MIĘĆMIERZ
31/07
11:00-18:00
MIĘĆMIERZ
31/07
19:30 finisaż
MIĘĆMIERZ


OPIS

„Seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży w świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością.

Cykl ten powinien być postrzegany jako zachwyt nad snem, który mógłby zaistnieć i zostać uchwycony przez aparat. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w świecie fantazji.

Ogromną rolę w prezentowanych historiach odgrywają rekwizyty gromadzone i tworzone na potrzeby kolejnych prac fotograficznych. Do udziału w realizacjach autor często zaprasza przyjaciół. Sam wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. W czasie sesji zdjęciowych fotograf wchodzi również w rolę aktora. W tym czasie precyzyjnie ustawiony i uruchamiany za pomocą samowyzwalacza aparat rejestruje uprzednio wymyśloną scenę. Autor przyznaje, że ten sposób działania daje mu dużą wolność w kreowaniu całego zdarzenia.

Prace wchodzące w skład cyklu to przemyślane, uporządkowane i co najważniejsze dokładnie zaplanowane kadry. Składają się one na próbę nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza, pozostawiając miejsce dla jego własnych interpretacji. To cykl do którego warto wracać i niejednokrotnie odnajdować w nim kolejne, wcześniej przeoczone drobiazgi.”

(Małgorzata Błaszczyk, Galeria Strefart)

WERNISAŻ | 29 lipca, 17:00
FINISAŻ | 31 lipca, 19:30
TERMIN | 29 lipca – 31 lipca, 11:00-18:00
MIEJSCE | Galeria Klimaty, Mięćmierz
WSTĘP WOLNY
www.facebook.com/bartek.klimaty


AUTOR
JACEK BOCZAR – Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Zdobywca tytułu „Talent Województwa Śląskiego” oraz Stypendium Prezydenta Miasta Tychy za wybitne osiągnięcia artystyczne. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Tworzył fotograficzne materiały szkoleniowe dla pracowników fabryk. Uczył obróbki zdjęć w programie Photoshop i obsługi programów do laserowego grawerowania w kamieniu. Dokumentował przebieg zabiegów neurochirurgicznych do celów edukacyjnych w Sport-klinice w Żorach. Od kilku lat pracuje poza branżą fotograficzną. Mimo to do dziś realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania. Prowadzi warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie. Jego prace były prezentowane na wystawach w Polsce (Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Kalisz, Zabrze) Niemcy (Dusseldorf) Litwa (Wilno) Czechy (Ostrava) Bułgaria (Sophia).

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow