WYSTAWA | Zwykłe miejsca – Marek Andała

Data
Godzina
Miejsce
27/07
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
28/07
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
29/07
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
30/07
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
31/07
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
01/08
16:00 wernisaż
DOM GOŚCINNY IWONA
01/08
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
02/08
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
03/08
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA
04/08
12:00-18:00
DOM GOŚCINNY IWONA


OPIS

Na wystawie zostanie zaprezentowanych kilkanaście prac przedstawiających tytułowe „zwykłe miejsca”. O wystawie opowie sam Artysta, dr Waldemar Odorowski, prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, oraz Gospodarze Domu – przyjaciele.

„Prace Marka Andały świadczą o niepospolitym talencie i konsekwencji w ciągłym doskonaleniu rozwiązań malarskich w technice pastelowej. Jego obrazy są wyraziste i od razu rozpoznawalne, charakteryzują się elegancką prostotą i dyskretną kolorystyką. Głównymi motywami obecnej prezentacji są fragmenty architektury, ale Artystę interesuje nie tyle konstrukcja przestrzeni, ile raczej zmieniająca się jej powierzchnia. Marek Andała z pieczołowitością i nostalgią próbuje uchwycić niezauważalny upływ czasu. Inspiracją do stworzenia pięknych obrazów stała się dla niego degradacja materii. W odpadających tynkach, łuszczących się kolejnych warstwach farby, zaciekach czy zagrzybionych wykwitach na ścianach, zmurszałych cegłach i zbutwiałych deskach ujrzał wartości malarskie zachęcające do ciekawych zestawień kolorystycznych i fakturalnych. W planie ogólniejszym widz jest wprowadzony w świat starych zaułków, przejściowych półkolistych bram pełnych tajemniczego półmroku lub majaczących w oddali prześwitów.” (Krzysztof Kuliś – kurator, artysta malarz, prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich)

„Na początku był mrok..., dopiero później czarne podobrazie zaczyna znikać wypełniane barwami. Nigdy jednak nie znika do końca, tu i tam dźwięczy tonem czerni. A może ciemności. Być może dzięki temu pastele Marka Andały zaprzeczają jakby świetlistości i lekkości jasnych kolorów kojarzonych zwykle z tą techniką malarską. Zaprzeczają, ale ich nie tracą. Andała w tę jasność i świetlistość wprowadza swojego rodzaju niepokój, dający się odczytać jako znak niedocieczoności. Bo też nie ma w jego obrazach niczego oczywistego, jednoznaczność rozmywa się przydając nowe znaczenia i sensy pozornie znanym motywom. A przecież maluje motywy obecne w szerokim kręgu codziennych doświadczeń i spostrzeżeń, tyle że przedstawia je z zupełnie innego, jemu tylko właściwego punktu widzenia. Zazwyczaj maluje fragment czy wycinek czegoś, ale maluje tak, że pozwala wyobrazić sobie, wręcz wymusza na wyobraźni patrzącego, pełny kształt owego fragmentu. Obrazy Andały stają się wtedy czymś wykraczającym poza swoje ramy, stają się sugestią, zgoła wskazówką do wyjścia poza ograniczenia swojego widzenia, postrzegania i rozumienia, pozwalają spojrzeć na rzeczywistość zasłoniętą stereotypami, przyzwyczajeniami, rutyną. Paradoksalnie sprzyja temu maestria pasteli Andały – skupienie na niej otwiera świat dotąd nieznany choć bliski. Jego obraz jest jak zapałka, mały płomyczek, który wznieca wielki ogień. I blask.” (dr Waldemar Odorowski – historyk sztuki, prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, kierownik Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym)

WERNISAŻ | 1 sierpnia, 16:00
TERMIN | 27 lipca – 4 sierpnia, 12:00-18:00
MIEJSCE | Dom Gościnny Iwona, ul. Doły 8b, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY


AUTOR
MAREK ANDAŁA – Urodzony w 1957 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studia – Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1984 roku. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Prowadzi tam autorską galerię sztuki. Tworzy w technice pastelu olejnego.

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow