AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Jesteśmy na półmetku

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to wiele nieszablonowych, oryginalnych kobiet, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie kamery. Pięć inspirujących aktywistek z różnych stron świata, zarówno z krajów uznawanych za stabilne, jak i z rozwijających się to bohaterki filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet”. Jednak zanim ta projekcja w sekcji „Świat pod namiotem” premiera – film „Na zawsze razem” francuskiego reżysera i współscenarzysty Mikhaëla Hersa. Jak radzi sobie z traumą zarówno indywidualną, jak i przeżywaną zbiorowo francuskie społeczeństwo?

Pytanie, jak odnajdzie się artysta i ateista w obliczu procesu beatyfikacyjnego własnej matki, stawia z kolei Marco Bellocchio w obrazie nominowanym do Złotej Palmy „Czas religii”. Bohater staje przed koniecznością zredefiniowania wszystkiego, czego był do tej pory pewien i w co wierzył. „Irina” Nadejdy Kosevej to filmowy hołd reżyserki złożony wszystkim matkom – gościem Festiwalu jest odtwórczyni głównej roli Martina Apostolova, która również zasiada w jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

W sekcji „Muzyka – moja miłość” niezbity dowód, że muzyka potrafi wszystko – międzypokoleniowy zespół reggae, który dokonał porywających, żywiołowych nagrań na tarasie domu w samym sercu Jamajki i tak też zatytułowano tę piękną muzyczną opowieść.

W Małym Kinie dziś ostatnia już bohaterka kina lat 30., Joasia – młoda córka szewca, stanowcza, zdecydowana i samodzielnie zarządzająca warsztatem. Czy miłość ze wzajemnością do młodego hrabiego zostanie zaakceptowana przez jego rodzinę? Przed pokazem filmu „Ja tu rządzę” krótkie wprowadzenie Michała Pieńkowskiego z FINY. Testament zmarłej w tym roku międzynarodowej sławy dokumentalistki „Varda według Agnès” to film nie tylko dla fanów kina.

O ile pogoda nie pokrzyżuje nam planów to na Małym Rynku zaprezentujemy film „Przedszkolanka” Sary Colangelo, nagrodzonej na festiwalu w Sundance za reżyserię. Historia utalentowanego poetycko pięciolatka i wierzącej w jego uzdolnienia nauczycielki przedszkola. Remake filmu o tym samym tytule reżysera Nadava Lapida, którego inny film, „Synonimy” mieliśmy przyjemność zaprezentować Państwu podczas sobotniej projekcji w sekcji „Świat pod namiotem”.

Filmoterapia z Sensem to cykl, które na stałe wpisał się w program Festiwalu Dwa Brzegi. Tym razem dyskusja toczyć się będzie wokół filmu „Na zawsze razem”. To bardzo aktualny, współczesny film o traumie, zarówno doświadczanej zbiorowo, jak i indywidualnej, który opowiada o życiu przed i po ataku terrorystycznym. W spotkaniu udział wezmą dziennikarka Martyna Harland, psychoterapeutka Katarzyna Miller i Dyrektor Artystyczna Festiwalu Grażyna Torbicka.

I tradycyjnie już, na zamknięcie dnia, sekcja muzyczna Festiwalu. W Klubie Festiwalowym Perła Eddi/Hai. Ich muzyka oscyluje wokół alternatywy z domieszkami rocka, jazzu i wpływów hip-hopu. Są laureatami Festiwalu Piosenki Artystycznej Wschody w 2017 i 2018 roku. Zdecydowanie warto wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow