ZNAJDŹ W PROGRAMIE

Nie-letnie kino

08|01|2012

 

W roku 2011 zainicjowaliśmy sekcję „nieLetnie Dwa Brzegi”, adresowaną do młodych pasjonatów kina. Naszym programowym założeniem był sprzeciw wobec infantylizacji filmów dla dzieci. Chcieliśmy zwrócić uwagę na potrzebę promocji obrazów, z których mogłyby one czerpać inspirację. W ramach tej sekcji zaprezentowaliśmy film „Jutro będzie lepiej” (reż. Dorota Kędzierzawska), który do polskich kin trafił w listopadzie ubiegłego roku, zdobywszy wcześniej m.in.: Grand Prix sekcji Deutsches Kinderhilfswerk MFF w Berlinie i Nagrodę Specjalną Jury MFF dla Dzieci i Młodzieży w Madrycie.

Dorota Kędzierzawska: „Podobno ta historia wydarzyła się naprawdę. Nie wiem, czy chłopców było dwu, czy trzech. Nie wiem, czy byli braćmi. Nie wiem, czy uciekali po raz pierwszy, czy kolejny. Nie wiem, co spotkało ich po drodze. Wiem tylko, że chcieli coś w swoim życiu zmienić, chcieli żyć jak ludzie. Wiem, że nie mieli szczęścia, że nikt w ich sprawie nic nie zrobił. Wiem, że dobrzy i źli ludzie są wszędzie, że przypadek i zbieg okoliczności często ważą o naszym losie. Wiem, że wielu z nas ma nadzieję, że gdzieś tam jest lepiej, inaczej, piękniej. Gdziekolwiek miałoby to nie być. W historii małych uciekinierów urzeka mnie ich niezwykła siła i upór, by wyrwać się z niebycia, z trwania, z nieistnienia. Zachwyca ich łaknienie lepszego, godniejszego życia. Skąd się to wzięło u bezdomnych, kilkuletnich, obdartych i głodnych chłopców? Ile odwagi i sił ich to kosztowało? Czy nie są przypadkiem małymi wielkimi bohaterami naszych podłych czasów?”

www.jutrobedzielepiej.pl

 

 

Gorąco polecamy wam ten film oraz zachęcamy do poświęcania swojej uwagi także tym produkcjom, do których oglądania wydajemy się sobie – z pozoru – „zbyt dorośli”.