AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Premiera filmu „Ja, Godard” Michela Hazanaviciusa na otwarcie Dwóch Brzegów

„Historia powinna mieć początek, rozwiniecie i zakończenie, ale niekoniecznie w tej kolejności”. Tę słynną frazę wypowiedział jeden z najbardziej oryginalnych i szokujących, jeśli chodzi o poszukiwanie nowych form artystycznego wyrazu, twórców kina – Jean Luc Godard. Jego głośny debiut „Do utraty tchu” (z J.P. Belmondo) stał się manifestem francuskiej nowej fali.

Film Michela Hazanaviciusa (Oscar za „Artystę”) „JA, GODARD” znakomicie portretuje mistrza, pokazując go w przełomowym momencie kariery, czyli w drugiej połowie lat 60., gdy zmieniał całkowicie swoje poglądy i stał się zagorzałym wyznawcą maoizmu. Znakomite kreacje aktorskie – Louis Garrel jako Godard i Stacy Martin jako Anne Wiazemsky, partnerka Godarda – a w tle świetnie ukazana sytuacja społeczno-obyczajowa Europy tamtego czasu. To uniwersalna opowieść o tym, jaką pułapką jest podporządkowywanie sztuki i twórczości ideom politycznym. „Ja, Godard” („Le Redoutable”), pokazany premierowo w Cannes, wywołał wiele interesujących dyskusji; podobnie będzie z pewnością po premierze na Dwóch Brzegach.

Na zamknięcie festiwalu pokażemy uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes film Andrieja Zwiagincewa „NIEMIŁOŚĆ”. Ten reżyser („Powrót”, „Elena”, „Lewiatan”) przyzwyczaił nas już do tego, że jego filmy, z pozoru opowiadające historie zwykłych ludzi, stają się w finale gorzką metaforą współczesnego świata i coraz słabszych międzyludzkich więzi. To znakomite kino.

Podobny temat, związany z problemem nieumiejętności okazywania uczuć, podejmuje kilka filmów, które pokażemy w tym roku na Dwóch Brzegach. Węgierska reżyserka Ildiko Enyedi w filmie „DUSZA I CIAŁO” (Złoty Niedźwiedź w Berlinie), wychodząc od mocnych, poruszających scen w rzeźni, gdzie pracują bohaterowie filmu, przechodzi do subtelnego, przepełnionego humorem love story.

Zaskakująco dobry jest debiut reżyserski austriackiego aktora Josefa Hadera, który jest także autorem scenariusza i gra główną rolę w filmie „WILD MOUSE”. Historia znanego krytyka muzycznego, który nagle zostaje zwolniony z pracy i postanawia zemścić się na swoim szefie, opowiedziana jest w formie bardzo dobrej, surrealistycznej komedii. Jako reżyser thrillerem kryminalnym „WIND RIVER” (z Jeremym Rennerem i Elizabeth Olsen) debiutuje także znany scenarzysta Taylor Sheridan („Sicario”, „Aż do piekła”).

Swoje nowe filmy, które odniosły już sukcesy na międzynarodowych festiwalach, osobiście zaprezentują Polacy, od lat pracujący za granicą: Greg Zglinski („ZWIERZĘTA”) i Rafael Kapelinski („BUTTERFLY KISSES”).

Naomi Kawase to bardzo ciekawa reżyserka z Japonii. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Osace karierę filmową zaczynała od  dokumentów, które zachwycały starannością formy. Jest najmłodszą w historii laureatką Złotej Kamery za najlepszy debiut („Suzaku”). Na Dwóch Brzegach będzie można zobaczyć, a właściwie trzeba będzie zobaczyć, jej najnowszy film fabularny „BLASK” („Radiance”). To przejmująca opowieść o przyjaźni młodej kobiety, zajmującej się deskrypcją filmów dla niewidomych i fotografa, który stopniowo traci wzrok.

Znakomite dialogi, brytyjskie poczucie humoru i doborowa obsada: Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Patricia Clarkson, Bruno Ganz to atuty świetnie wyreżyserowanego przez Sally Potter filmu „PARTY”. To kameralne party ma w sobie siłę wielkiego kina, w którym wszystkie elementy – historia, postaci, montaż, muzyka, zdjęcia – idealnie ze sobą współgrają.

To tylko kilka wybranych tytułów z sekcji „Świat pod namiotem”, w której dzięki współpracy z festiwalem Docs Against Gravity pokazujemy także znakomite dokumenty. Wśród nich nominowany do Oscara świetny film „NIE JESTEM TWOIM MURZYNEM” oraz „BEZ TYTUŁU”, o których napiszemy szerzej w kolejnych newsletterach.

Na Dwóch Brzegach każdy film ma tylko jeden pokaz. Trzeba więc dobrze przygotować swój plan projekcji, by nie przegapić czegoś, co może Cię zainteresować. Już jutro (15 lipca) na naszej stronie opublikujemy pełny program filmowy. A to dopiero początek!

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Zapisz

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow