AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Rusza 13. edycja Dwóch Brzegów

Uroczyste otwarcie Festiwalu! Z ogromną radością zapraszamy na prawdziwie mocne wejście, czyli pokaz specjalny włoskiego filmu „Piranie” nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie. Film jest adaptacją bestsellerowej książki Roberto Saviano. To wnikliwie opowiedziana historia nastoletnich gangów z przedmieść Neapolu, pragnących już dziś, natychmiast, siły i władzy. Reżyser Claudio Giovannesi będzie naszym gościem na Gali Otwarcia Dwóch Brzegów.

Pozostajemy w kręgu Berlinare i zaprezentujemy „Synonimy” reżysera i scenarzysty Nadava Lapida. Czy głównemu bohaterowi uda się uciec przed własną tożsamością? Czy wyjazd do innego kraju i porzucenie ojczystego języka sprawi, że stanie się innym człowiekiem? Zapraszamy do poznania odpowiedzi na te pytania. W Małym Kinie pierwszy film retrospektywy reżyserskiej Kazimierza Kutza, jednego z największych polskich filmowców, zmarłego w ubiegłym roku. Pokażemy „Milczenie” z 1963 roku, przenikliwy portret małomiasteczkowej społeczności Polski powojennej. Tytułowe milczenie to wybór starego księdza, który mógłby, ale nie chce oczyścić młodego chłopaka z niesłusznie mu postawionych zarzutów.

Rozpoczynamy również Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, jedyny – poza plebiscytem publiczności – konkurs na Festiwalu. Wśród trzydziestu czterech zakwalifikowanych filmów znalazły się te wyprodukowane m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Meksyku, Brazylii i Polski. To ważny głos młodych, ale bardzo świadomych filmowców, od kilkuminutowych animacji do półgodzinnych form filmowych. Zapraszamy do poznania filmów różnorodnych pod względem formalnym – zabawnych, intrygujących, wzruszających ale przede wszystkim skondensowanych.

Kino otwarte dla wszystkich to projekcje w kinie Perła na Małym Rynku. Pierwsza z nich to przejmujący obraz „Mój piękny syn” Felixa van Groeningena. Film, będący adaptacją dwóch książek, pisanych z perspektywy zarówno ojca, jak i syna o ich pełnej miłości relacji, o sile rodziny, rozczarowaniach, nadziei i bezwarunkowej akceptacji.

Sobota to także bogaty program wydarzeń towarzyszących. O 13.30 zapraszamy do Salonu Black Red White na konferencję otwarcia 13. edycji Dwóch Brzegów. Wieczór z kolei będzie należał do Claudio Gionavessi, który da swoją Lekcję Kina. „Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego” to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.

O 21:00 zapraszamy z kolei do Klubu Festiwalowego Perła na Old Klezmer Trio. Zespół wykonuje muzykę klezmerską w języku jidisz, bazując na utworach legendarnej nowojorskiej grupy The Klezmatics. Charyzmatyczny głos wokalisty, perfekcyjna gra pianisty i bezbłędność rytmiczna perkusisty sprawiają, że słuchacz zaczyna wątpić, że ta kaskada fenomenalnych dźwięków pochodzi tylko od trzech muzyków.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow