AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Siódmy dzień Festiwalu

Dziś zapraszamy na nasz pokaz specjalny, „Kobieta idzie na wojnę” – film nagrodzony europejską nagrodą Lux Prize. Prawdziwie silna postać kobieca, stojąca przed dylematem wyboru pomiędzy odpowiedzialnością za ochronę natury czy za jednego, ale bardzo istotnego dla niej losu pojedynczego człowieka.

W Kinie Lubelskie premiera – film „Van Gogi” z porywającą kreacją Daniela Olbrychskiego. Po projekcji zapraszamy również na Lekcję Kina z udziałem tego niezwykłego aktora do Salonu Black Red White. Dziś polskie gwiazdy jasno świecą w Kazimierzu – zapraszamy również na Benefis Janusza Gajosa 4X20 i pokaz specjalny filmu „Tam i z powrotem” Wojciecha Wójcika.

Pierwszym seansem w małym Kinie jest najbardziej znany film Vytautasa Žalakevičiusa „Nikt nie chciał umierać”, nazywany litewskimi „Siedmioma samurajami”. To już ostatnia projekcja w cyklu „Kino litewskie – wczoraj i dziś”. Pokażemy również film Marco Bellocchio „Zwycięzca” o nieznanym, wręcz usuniętym z historii epizodzie z życia Benito Mussoliniego. Na Małym Rynku dokument uhonorowany Oskarem i nagrodą BAFTA – „Free Solo: ekstremalna wspinaczka”. Zapierające dech w piersiach pejzaże i zmaganie samotnego wspinacza, Alexa Honnolda z trasą na nieomal pionową ścianę, prowadzącą na szczyt El Capitan w parku narodowym Yosemite.

Dwa ciekawe koncerty czekają wieczorem na naszych Festiwalowiczów. W Studiu KZMRZ – Kocie Łby. Grają muzykę z pogranicza jazzu i punku, z elementami ambientowej elektroniki. Ich występy są wydarzeniem artystycznym w rozumieniu nie tylko muzyki, lecz także sztuk wizualnych oraz performance. Na Festiwalu Dwa Brzegi usłyszymy ich najnowsze utwory, które będę muzyczną interpretacją tekstów Michała Stachyry i Kuby Turczyńskiego.

W Klubie Festiwalowym Perła z kolei wystąpi PARA. Zespół ocenia swoją twórczość jako bezgranicze gatunków muzycznych, odzwierciedlające stan skupienia umysłu. PARA aktywnie koncertuje, stale poszerza repertuar i pracuje nad debiutancką płytą. Laureaci konkursów: Jarocińskie Rytmy Młodych, Stage4You, Zimowa Giełda Piosenki. Finaliści Festiwalu Fama (Świnoujście) i Festiwalu Młodych Talentów (Szczecin).

Warto także w ciągu dnia zajrzeć do kazimierskich galerii i miejsc, których odbywają się wernisaże. Wśród wystaw i wydarzeń m.in. Magia dawnych lat – Kazimierz na starej fotografii; dziesiąty Kanał Sztuki Kazimierskiej Konfraterii Sztuki oraz Lot wśród luster Jakuba Turczyńskiego.

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow