AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Zasłuchaj się na Dwóch Brzegach

Zamek i Rynek, koncerty klubowe i plenerowe, wydarzenia w malowniczej scenerii Kazimierza Dolnego i Mięćmierza, muzyka do tańca i dla refleksji – tegoroczny muzyczny program Dwóch Brzegów z pewnością poruszy w Was najczulsze struny.

Festiwal zainaugurujemy 29 lipca projektem MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI (Zamek w Kazimierzu), Wojciech Młynarski kochał wielobarwność w muzyce, sztuce i życiu. Wybitne interpretacje Gaby Kulki wsparte zespołem Jana Młynarskiego to podróż przez muzyczne style i nastroje: jazz, dancing, new wave i folk. Drugi raz na kazimierskim Zamku spotkamy się 5 sierpnia. Koncert MUZYKA NA WIŚLE przeniesie nas do epoki G.F. Händla, do dzieł wykonywanych już w tamtych czasach na otwartym powietrzu. Informacja o cenach biletów na te koncerty dostępna jest TUTAJ.

W pozostałe dni zapraszamy na niebiletowane koncerty na Rynku, który rozbrzmi energetyczną muzyką artystów, czerpiących z muzyki tradycyjnej i folku miejskiego. Formacja SAME SUKI (30.07) gra muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową, muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Kolejną kobiecą grupą będzie KAGYUMA (31.07). Ich misją jest wciąganie słuchacza w eteryczny świat dźwięków dopełnianych ciszą, inspiracjami – minimalizm, muzyka skandynawska i etniczna, a głównym środkiem wyrazu – głos. Trio SUTARI (01.08) zaprezentuje materiał z albumu „Osty”, opowieść zawieszoną między baśnią a życiem realnym, wielowymiarową jak osty, które są zarówno pożytecznymi ziołami o leczniczym działaniu, jak i kłującymi chwastami. Zespół zaśpiewa o różnych odcieniach miłości, tęsknocie i strachu, walce o własną godność i niezależność; śpiew dopełnią zaskakujące instrumenty: woda, tarka i deska kuchenna, mikser, noże, kieliszki, butelki, klucze.

MAJA KLESZCZ I KWARTET PROWINCJONALNY (02.08) oraz ich album „Dudzie-Graczowi” to wysublimowana propozycja oraz wyjątkowe połączenie głosu jednej z najlepszych polskich wokalistek z onirycznym tłem muzycznym. Kolejnego dnia (03.08) usłyszymy legendę polskiej kontrkultury (Salon Niezależnych!), charyzmatyczną osobowość i erudytę pełnego dowcipu – JACKA KLEYFFA z ORKIESTRĄ NA ZDROWIE. W jego życiorysie znalazło się miejsce na zarobkowe zbieranie szyszek, działalność opozycyjną, fascynację buddyzmem, malarstwo i prace na wysokościach. Największą miłością zawsze jednak była i nadal jest muzyka. Cykl koncertowy na Rynku zamkną TĘGIE CHŁOPY (04.08), czyli taneczne szaleństwo, mocna sekcja dęta i autentyczna, niestylizowana muzyka Kielecczyzny. Nawiązują do najlepszych wzorów: kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy. Zapraszamy do tańca!

Wszystkich, którzy interesują się lub chcą się zapoznać z młodą polską sceną, zapraszamy na koncerty do Klubu Festiwalowego Perła (wstęp wolny). Są zdolni, kreatywni i ambitni. Mają już na swoim koncie wydawnictwa płytowe i koncerty na największych polskich scenach muzycznych. SWIERNALIS (30.07) – elegant-nihilista – jego życie to gotowy scenariusz niewesołego dramatu, który można poznać, wsłuchując się w piosenki i opowieści snute podczas koncertów. W projekcie GYPSY AND THE ACID QUEEN (31.07) nie znajdziemy niestety żadnej Queen. Jest za to tajemniczy Gypsy, który wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, elektroniki i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczno-bluesowy trans. RALPH KAMINSKI wystąpi ze swoim zespołem, „najlepszym z możliwych” – MY BEST BAND IN THE WORLD (03.08), prezentując autorski i osobisty materiał, poetycki, a momentami niezwykle energetyczny. Artysta obdarzony jest oryginalnym i mocnym wokalem. To trzeba usłyszeć. Cykl klubowy zakończy SUZIA (04.08) – młoda autorka, która wykonując swoje bezpretensjonalne i błyskotliwe piosenki, występuje w towarzystwie gitary i ukulele, którym nadała imiona: Gitte oraz Gemmy.

A to jeszcze nie wszystko. W Trzecim Księżycu usłyszymy jazzowy duet MONIKA MALCZAK & MATEUSZ GRAMBURG (05.08), a w cyklu koncertowym we wsi Mięćmierz: INFIDELIS – muzyczny dialog fideli płockiej i suki biłgorajskiej (31.07), JACKA GISZCZAKA z koncertem piosenek francuskich (31.07), DAORIENTACJĘ i PRZEMYSŁAWA ŁOZOWSKIEGO, którzy zaproszą nas na nadwiślańskie nabrzeże na ludową potańcówkę (01.08), sięgający do źródeł muzyki projekt CZARNA RZEKA (02.08), trio smyczkowe MERCEDES BORGUŃSKIEJ (02.08), duet MANIUCHA I KSAWERY, łączący jazzową improwizację z ginącymi pieśniami Polesia (03.08), etno-jazzowy zespół T/ABORET (04.08) oraz KAPELĘ MALISZÓW, rodzinny zespół z Beskidu Niskiego, któremu na Dwóch Brzegach będzie towarzyszył laureat Nagrody Grammy, ADAM KLOCEK (05.08).

Umowa jest więc taka, że Wy zaczynacie planować, a my – gwarantujemy, że nie będziecie żałować. Do usłyszenia na Dwóch Brzegach!

Muzyczny program festiwalu dostępny jest tutaj: KONCERTY.

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

« »
© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
Projekt i realizacja: Tomasz Żewłakow