AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

05 08 2020 — Środa na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

© Moja kochana Vivian, My Darling Vivian, dir Matt Riddlehoover

Jesteśmy już w drugiej połowie Festiwalu w nowej, hybrydowej formule i po szalonym maratonie filmów i spotkań łapiemy nieco oddechu. Niezmiennie poruszamy się w kręgu tematów ważnych i aktualnych.

Dzień zaczynamy od projekcji „Dziecka miłości” Evy Mulvad. Duńska reżyserka towarzyszyła irańskiej rodzinie z kamerą przez sześć lat. Dzięki Mulvad zyskujemy inne spojrzenie na migrantów, których w dyskursie publicznym traktujemy dość stereotypowo. Bohaterowie „Dziecka miłości” są wykształceni, mówią po angielsku i uciekają przed prześladowaniem z przyczyn obyczajowych. Wymykają się czarno-białej dyskusji o kryzysie uchodźczym, a migracja nie jest ich dobrowolnym wyborem.

Również dziś w sali Bursztyn inteligentna i wciągająca łamigłówka, czyli obraz Dominika Malla „Tylko zwierzęta nie błądzą”. W sennym alpejskim miasteczku nagle rozpętuje się burza śnieżna, podczas której znika kobieta. Reżyser podrzuca kolejne tropy, śledzimy nie tylko intrygę, ale bohaterów, ich wzajemne relacje i zazębiające się wątki. Akcja filmu wykracza daleko poza miejsce, w którym został znaleziony pusty samochód.

W sekcji Muzyka – moja miłość zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „Moja kochana Vivian” w reż. Matta Riddlehoovera. To opowieść o wybuchu uczucia między Vivian Liberto a Johnnym Cashem, muzyczną legendą country, piosenkarzem i aktorem. Cash poślubił Vivian w wieku dwudziestu dwóch lat, małżeństwo przetrwało dwanaście. Reżyser śledzi romantyczną, bolesną i oszałamiającą uczuciową podróż jaką ta dwójka ze sobą odbyła.

W sali Rubin pokaz specjalny filmu niezwykle aktualnego, „Duże zwierzę” Jerzego Stuhra według scenariusza Krzysztofa Kieślowskiego. Kieślowski planował ten film jako swój debiut fabularny, niestety nie było ku temu sprzyjających okoliczności politycznych w czasach PRL. Odnaleziony już po śmierci Kieślowskiego scenariusz rozwinął Jerzy Stuhr, który zagrał też w filmie główną rolę. Po filmie zapraszamy na spotkanie w sali Szafir — rozmowę z zaproszonymi gośćmi o tolerancji i akceptacji inności. Spotkanie można także śledzić na naszym kanale na YouTube i profilu na Facebooku. Dostęp do rozmów widzowie w tych dwóch miejscach będą mieli nieograniczony czasowo.

Zapraszamy również na przedostatni blok filmów Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych i spotkanie z twórcami. Wieczorny seans w kinie plenerowym na Zamku w Kazimierzu to z kolei najnowszy film Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter”. Bohaterem jest napędzany gniewem i bólem, płynącym z odrzucenia młody chłopak, który zatrudnia się na „farmie” internetowych trolli. Jego działania stają się coraz bardziej agresywne i brutalne, uderzają w postaci z coraz wyższych kręgów społecznych. Komasa po raz kolejny udowadnia, że konsekwentnie szuka tematów nurtujących młodych ludzi.

Bilety na seanse są jeszcze dostępne. Zapraszamy do zakupu online: www.dwabrzegi.pl/bilety.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW