AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

06 08 2020 — Czwartek na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

© Dolor y gloria, dir Pedro Almodóvar, dis Gutek Film

W Kazimierzu za nami dwa nieco mniej słoneczne dni, za to program filmów i spotkań nadal mamy intensywny i nieustająco atrakcyjny. Nasze sale filmowe o szlachetnie brzmiących nazwach czekają na widzów.

W Sali Bursztyn zaczynamy premierowym dokumentem Evelyn Schels „Ciało nie kłamie”. Reżyserka portretuje cztery różne artystki, z których każda w swojej sztuce opowiada się przeciwko wojnie. Ciało kobiece, które jest ofiarą konfliktów zbrojnych, staje się w ich wykonaniu orężem pokojowej walki. Marina Abramović, Sigalit Landau, Shirin Neshat i Katharina Sieverding tworzą wysokiej klasy sztukę, zarazem będącą wypowiedzią zdecydowanie polityczną i ważną społecznie. Po projekcji w Sali Szafir spotkanie z Evelyn Schels i Anda Rottenberg. Spotkanie będzie dostępne dla widzów także na naszym kanale na YouTube i profilu na Facebooku.

Ekoświadomość to nowa sekcja na Dwóch Brzegach, do której wybraliśmy filmy na aktualny temat, związany z relacją człowieka z naturą. Zapraszamy na zanurkowanie w naturalne regiony francuskich Alp z Jeanem-Michelem Bertrandem i jego dokumentem „Spacer z wilkami” – projekcja w sali Bursztyn, po raz pierwszy w Polsce. Z twórcą „Spaceru z wilkami”, który poświęcił wilkom również swój poprzedni obraz „Dolina wilków” spotkamy się po projekcji – tradycyjnie w sali Szafir oraz w naszych mediach społecznościowych.

W sali Bursztyn kolejny film z naszej retrospektywy, pokazujący talent wielkiego, niesłusznie zapomnianego włoskiego reżysera Elio Petriego „Dziesiąta ofiara”. Thriller futurystyczny z dziewczyną Bonda, Ursulą Andres i Marcello Mastroiannim mocno wybrzmiewa także i w obecnych czasach. Przede wszystkim jednak jest to świetne kino gatunkowe. Wieczorny seans z sekcji „Muzyka – moja miłość” to kolejna Dwubrzegowa premiera, „Kołysanka Maxa Richtera”.

W sali Rubin ostatni blok krótkich metraży. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy z 17 państw, niemalże ze wszystkich kontynentów, i jesteśmy niezwykle ciekawi decyzji jury. Po tradycyjnie zapraszamy na spotkanie z twórcami. Również w sali Rubin projekcja „Asystentki” w reżyserii Kitty Green. Bohaterką jest absolwentka college’u, która zdobywa pracę swoich marzeń i zostaje asystentką wpływowego producenta filmowego. Widzowie nie tylko z pewnością docenią poruszającą grę Julii Garner, lecz także będą musieli spróbować odpowiedzieć na drażniące pytanie „na co wciąż przymykamy oczy”? Po seansie zapraszamy na rozmowę z Kitty Green i „Filmoterapię z SENSem”, gościnnie na Dwóch Brzegach pojawią się Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk i Martyna Harland.

Wieczorny seans w naszym plenerowym kinie na Zamku w Kazimierzu to wielki Pedro Almodóvar oraz „Ból i blask” jego autorstwa. Historia życia, opowiadana przez starzejącego się reżysera, w dużej mierze oparta jest na wątkach autobiograficznych. „Ból i blask” to także popis aktorski dwójki ulubieńców Almodóvara – Antonio Banderasa i Penélope Cruz. Zapraszamy na 21:00.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.



« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW