AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

08 08 2020 — Sobota na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

© Portrait de la jeune fille en feu, dir Céline Sciamma, dis Gutek Film

Nasza tegoroczna filmowa i artystyczna droga po moście łączącym dwa brzegi dobiega końca.

Projekcje w sali Bursztyn rozpoczynamy filmem kirgiskiego reżysera Mirlana Abdykalykova „Biegnąc w stronę nieba” o pasji i pragnieniu posiadania rodziny przez nastoletniego Jekshena, utalentowanego biegacza. Włoski obraz „Fajnie by było” w reżyserii Ginevry Elkann to zderzenie światopoglądów i emocji, związane z nagłą i niespodziewaną zmianą opiekującego się rodzica. Zamiast paryżanki z rosyjskimi korzeniami trójka nastoletnich dzieci trafia do domu ojca – spłukanego i wiecznie niedojrzałego Włocha.

Film zamknięcia, którego projekcją podsumujemy 14. edycję Dwóch Brzegów, to laureat Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale – irański „Zło nie istnieje” w reżyserii Mohammada Rasoulofa. Rasoulof, uciszany przez władze wypowiada się tym głośniej na nadal niestety aktualną kwestię wykonywania kary śmierci w Iranie. W jego filmie obejrzymy cztery historie połączone wspólnym wątkiem, mierzeniem się z trudną decyzją i przeszywającą perspektywą rozmycia jednostkowej odpowiedzialności.

W sali Rubin znakomity czeski dokument, którego narratorem jest Forman, Petr Forman. Film Jakuba Hejny i Heleny Třeštíkovej „Forman vs. Forman” to intymny portret wielkiego reżysera, który zyskał międzynarodową sławę „Lotem nad kukułczym gniazdem”, uhonorowanym aż pięcioma Oscarami w najważniejszych kategoriach. Kończymy też tegoroczną sekcję „Muzyka – moja miłość”: historią lidera zespołu Aerosmith w zaskakującym repertuarze. Na pewno nie jest to gatunek muzyczny, do którego zostaliśmy przez niego przyzwyczajeni, dlatego koniecznie należy obejrzeć film „Steven Tyler. Nowy rozdział” (reż. Casey Tebo).

Punktualnie o 17:30 Grażyna Torbicka w bezpośredniej relacji ze studia z Kazimierza Dolnego przedstawi laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych – relację śledzić będzie można na naszym kanale na YouTube oraz profilu na Facebooku. Nie możemy w to uwierzyć, ale to oficjalne zakończenie 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Ostatni wieczorny pokaz w naszym kinie plenerowym na Zamku w Kazimierzu to „Portret kobiety w ogniu” (reż. Céline Sciamma). Zapraszamy do kina pod rozgwieżdżonym niebem na film o bohaterkach żyjących w Bretanii w połowie XVIII wieku, ale zdecydowanie wyprzedzających swoje czasy.

Mamy szczerą nadzieję, że zobaczymy się na 15. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w 2021 roku w Kazimierzu, Janowcu i Mięćmierzu. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW