AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

BNP Paribas Dwa Brzegi startuje już w sobotę

© BNP Paribas Dwa Brzegi

Wybór filmów, stworzenie programu, wzniesienie miasteczka festiwalowego, wiele decyzji do podjęcia, duża liczba szczegółów do ustalenia i energia całego dwubrzegowego zespołu – wszystkie te elementy już niedługo zmaterializują się w tegoroczną edycję Festiwalu.

Już jutro start święta nie tylko filmowego, ale też innych artystycznych dyscyplin. BNP Paribas Dwa Brzegi – 15. Festiwal Filmu i Sztuki rozpoczniemy projekcją „Jeźdźców sprawiedliwości”, jednego z najbardziej znanych duńskich twórców filmowych i utalentowanego scenarzysty, Andersa Thomasa Jensena. W rolę byłego żołnierza Markusa, który wraca do domu aby zająć się nastoletnią córką, wcielił się rewelacyjny Mads Mikkelsen – to połączenie gwarantuje filmowe wrażenia najwyższej próby. Filmem zamknięcia jest niemiecki obraz „Jestem twój” Marii Schrader z udziałem Maren Eggert, Dana Stevensa i Sandry Hüller o eksperymencie przeprowadzanym w nieodległej przyszłości. Czy okaże się prawdą żartobliwe powiedzenie, że sztuczna inteligencja jest ostatnim wynalazkiem ludzkości?

To jest festiwalowa klamra, ale pomiędzy galą otwarcia i zamknięcia czeka nas wiele dni wypełnionych projekcjami, spotkaniami i wystawami. Na BNP Paribas Dwa Brzegi zobaczymy filmy wyjątkowe, niebanalne, premierowe: zaskakujący „Smak głodu” (reż. Christoffer Boe, 1 sierpnia o 19:30), „Kochankowie” (reż. Nicole Garcia, 3 sierpnia 19:30) – nie tylko o emocjach i miłosnym trójkącie, ale też o egzystencjalnym dylemacie mieć czy być, „Ballada o białej krowie” (reż. Maryam Moghadam i Behtash Sanaeeha, 4 sierpnia 19:30) – irańsko-francuski film o zderzeniu jednostki z systemem, „Copilot” (reż. Anne Zohra Berrached, 6 sierpnia o 19:30) – o bezgranicznej, ślepej miłości, a także bardzo aktualny film, nominowany do Oskara – „Człowiek który sprzedał swoją skórę” (reż. Kaouther Ben Hania, 7 sierpnia o 16:15).

Nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni i Orłem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (6 sierpnia o 14:30) – oniryczną pełnometrażową animację obejrzymy z udziałem twórcy, Mariusza Wilczyńskiego. I właśnie gości, zarówno online, jak i na miejscu na BNP Paribas Dwa Brzegi będzie w tym roku sporo. Korzystamy z ubiegłorocznych doświadczeń Festiwalu w wersji hybrydowej i będziemy łączyć się jednocześnie z Montrealem, Arizoną, Teksasem i Los Angeles przed filmem „FANNY. The right to rock” (reż. Bobbi Jo Hart, 6 sierpnia o 22:00). Tony Gatlif w niedzielę, 1 sierpnia o 14:00 z Paryża na żywo zaprosi na swoją retrospektywę reżyserską, Anders Thomas Jensen zapowie swój film „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Kopenhagi, Maren Eggert z Berlina podzieli się z nami doświadczeniami z planu filmu „Jestem twój”, a Ohad Naharin z Tel Avivu zapowie projekcję „Yag. Bascheva Dance Company” (5 sierpnia o 12:30). Na miejscu, w Kazimierzu Dolnym, w sali kinowej lub Café Bursztynowa będą z nami wspaniali twórcy, nietuzinkowe osobowości, znakomici goście: Agata Kulesza, Piotr Wereśniak, Tomasz Jurkiewicz, Piotr Szczepański, Justyna Wasilewska.

BNP Paribas Dwa Brzegi łączą artystów i widzów. Mamy to wpisane w nasze DNA. Czekamy na Was!

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW