AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Dzień ósmy, ostatni

© Ich bin dein Mensch, dir Maria Schrader, dis Monolith, photo Beta Cinema

Nie możemy uwierzyć, że po siedmiu dniach przeżytych właściwie na jednym oddechu, wypełnionych projekcjami od rana do nocy oraz wydarzeniami z innych dziedzin sztuki, nasza festiwalowa droga dobiega końca. Na szczęście jeszcze dziś w Kinie Lubelskim i Kinie Perła na Zamku aż siedem pokazów, a do tego spotkania w Café Bursztynowa.

Dzień rozpoczniemy filmem zamykającym retrospektywę reżyserską Tony’ego Gatlifa, jednym z najważniejszych w jego dorobku – „Exiles”, za który reżyser został nagrodzony w 2004 roku Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes. Młodzi bohaterowie poszukują w nim swojej tożsamości, wyruszając w dynamiczną, pełną różnorodnej muzyki podróż z Francji przez Andaluzję do Algierii.

Dziś też ostatnia Lekcja kina w Café Bursztynowa, a bohaterem spowiedzi twórcy filmowego będzie Tomasz Wolski. Na spotkanie zapraszamy po projekcji filmu „1970”. To obraz ukazujący czas wydarzeń protestów robotniczych z niecodziennej perspektywy. Film odbierany z perspektywy nie tylko historycznej, lecz także współczesnej jest ostrzeżeniem przed konsekwencjami nienawiści.

W Kinie Lubelskim polecamy pokaz filmu o ikonie polskiego kina „Krafftówna w krainie czarów”. To poetycka opowieść o jednej z najbardziej oryginalnych aktorek, a sami twórcy podkreślają, że w filmie pragnęli połączyć w spójną opowieść oba światy Barbary Krafftówny, czyli jej życie codzienne z jej życiem baśniowym.

Zamknięcie tegorocznego BNP Paribas Dwa Brzegi to „Jestem twój” w reżyserii Marii Schrader. To historia naukowczyni, która mieszka z androidem stworzonym na wzór jej wymarzonego partnera. Odtwórczyni głównej roli i laureatka Srebrnego Niedźwiedzia Maren Eggert zaprosi na projekcję filmu, łącząc się z nami z Berlina.

O 22:00 w Kinie Lubelskim jest jeszcze szansa na zobaczenie ostatniego seansu z cyklu „Muzyka – moja miłość”. To „Aznavour by Charles” (reż. Marc di Domenico, Charles Aznavour), który na BNP Paribas Dwa Brzegi zostanie wyświetlony premierowo. Aznavour to niezwykły artysta, który na trwałe zapisał się w historii światowej muzyki rozrywkowej, a film jest pewnego rodzaju pamiętnikiem kompozytora, który sam rejestrował swoje życie. W Kinie Perła na Zamku z kolei „Sound of Metal”, nominowany do Oscara aż w sześciu kategoriach film o parze muzyków, którzy muszą zmierzyć z faktem, że jedno z nich zaczyna tracić słuch.

W Café Bursztynowa spodziewamy się jutro tłumów gości, wszystko za sprawą zaplanowanych spotkań. Oprócz zapowiadanej już Lekcji kina z Tomaszem Wolskim zapraszamy na spotkanie z Piotrem Wereśniakiem, Maciejem Kowalewskim i Piotrem Konstantinowem, a także na dyskusję z jurorami Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażpwych: Justyną Wasilewską, Michałem Walkiewiczem i Piotrem Wereśniakiem. Jutro także poznamy laureatów MKFK.

Przed południem na naszym profilu na Facebooku również ostatni odcinek naszego festiwalowego programu, w którym polecamy najciekawsze wydarzenia dnia. Zapraszamy do oglądania!

To już ostatni dzień BNP Paribas Dwa Brzegi – 15. Festiwalu Filmu i Sztuki. Dziękujemy, że byliście z nami przez te niezwykłe, żywiołowe jak filmy Tony’ego Gatlifa i różnorodne jak role Agaty Kuleszy dni. Od jutra zaczynamy przygotowania do 16. edycji na którą już dziś serdecznie zapraszamy. Rezerwujcie termin 30 lipca – 7 sierpnia!

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW