AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ekoświadomość – natura to nasz dom

© Nature is My Homeland, dir Marek Gajczak, dis Kraków Film Klaster

Nowy cykl Festiwalu został zainicjowany w ubiegłym roku, a poświęcony jest relacji człowieka i przyrody. Prezentowane filmy pokazują unikalne spojrzenie filmowców na naturę, poszerzające horyzonty i pokazujące niedostępne w naszej codzienności spotkania, zderzenia, krajobrazy i problemy.

Natura jest naszym domem, który zaczęliśmy urządzać po swojemu. Czy jesteśmy w stanie nauczyć się czegoś od świata przyrody i adaptować się do zmieniających się warunków? Odpowiedzi na to pytanie oraz inne – o kondycję planety i nasz na nią wpływ szuka reżyser „Nature is my Homeland”. Film Marka Gajczaka powstał w ramach projektu pod tym samym tytułem, realizowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt obejmował różnorodne twórcze działania, bazujące na teorii ze styku antropologii kultury, historii sztuki i nauk przyrodniczych. Poszukiwano analogii między historycznym a współczesnym rozumieniem przyrody w kulturze.

Człowiek dotarł do najdalszych zakątków świata, a ziemia jawi nam się jako zbadana nieomal zupełnie – może z wyjątkiem oceanicznej głębi, która wciąż jest terra incognita. Inne spojrzenie na naturę – nasz dom mają twórcy „The Circle. Mongolskiej przygody”. Thomas Cytrynowicz i Timothy Allen zabierają nas w podróż do świata współczesnego, ale jakże odległego kulturowo i innego od naszej codzienności. Filmowcy spędzili sześć tygodni w Mongolii, na terenach pełnych otwartych przestrzeni i majestatycznych gór. Celem ich niecodziennej wyprawy jest wytyczenie dziewiczego szlaku na najwyższy szczyt Mongolii.

WWarto oddalić się od wielkomiejskiego zgiełku, codziennego pośpiechu oraz innych cywilizacyjnych bolączek i przyjąć filmową perspektywę twórców filmowych z tegorocznego cyklu Ekoświadomość. Filmy zostaną pokazane w środę, 4 sierpnia. Z reżyserami połączymy się online. Na obie projekcje obowiązuje jeden bilet. 

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami. BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW