Formy przestrzenne: rzeźba, rysunek, malarstwo — Jacek Jarosz, Jacek Pokrak — wystawa

© Formy przestrzenne — Jacek Jarosz, Jacek Pokrak
Data
Godzina
Miejsce
05/08
15:00 wernisaż
KOKPIT
05/08
15:00-19:00
KOKPIT
06/08
10:00-18:00
KOKPIT


OPIS

Zapraszamy na wystawę Jacka Jarosza i Jacka Pokraka — członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Motywem przewodnim wystawy są formy przestrzenne z żeliwa. Oprócz form przestrzennych Konfratrzy zaprezentują obrazy w technice olejnej i rysunki.

JACEK PIOTR JAROSZ (ur. 1973) — Absolwent PLSP w Nałęczowie. Od początku twórczej działalności związany jest ze środowiskiem kazimierskim. Tworzy w akwareli, piórku, techniką olejną i akrylową. Zajmuje się rzeźbą i malarstwem z elementami kolażu. W Kazimierzu Dolnym prowadzi Galerię Leonardo, gdzie promuje i wspiera działania artystyczne, łącząc różne dziedziny sztuki. Bierze udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Do tworzenia inspirują go drobne rzeczy takie jak ruch, przestrzeń, ciekawa perspektywa, interesujący przedmiot, albo postać. Lubi bawić się kompozycją i podchodzić graficznie do przestrzeni, sylwetki osoby bądź niesamowitych maszyn, instalacji czy innych wytworów człowieka i natury. Tworzy miks rzeczywistości i wyobraźni, w którym wyobraźnia często bierze górę nad rzeczywistością. Swoimi pracami stara się wywołać w odbiorcy pozytywną afirmację, przekazać mu pewną ideę, lub stan, w którym będzie czuł moc i siłę do realizacji marzeń, urzeczywistnienia siebie, by otaczał się stanem bez ograniczeń i cenił piękno ulotnej chwili.

JACEK POKRAK (ur. 1958) — Artysta wizualny, związany ze sztuką abstrakcyjną, Haigą, fotografią. Od 2017 roku tworzy przede wszystkim w nurcie ekspresyjnym (compmaturism). Swoje prace prezentował m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Madrycie, Tokyo. Uczestniczył w ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Jak sam mówi o sobie uprawia malarstwo emocjonalne. Nie ukrywa niechęci do rutyny, malarstwa sformalizowanego. Proces twórczy nazywa „dzienniczkiem uczuć”, sesją, w której przedstawia swój świat wewnętrzny. W jego twórczości można zauważyć elementy outsider artu, postmodernizmu, surrealizmu. Podkreśla, że jest „niepasteryzowanym” i „niesterylizowanym” samoukiem. Na ostatnim Art Biennale w Londynie 2021 zaprezentował pracę compmaturystyczną (ekspresjonizm) „Dream of Compaturism”, wzbudzając zainteresowanie kolekcjonerów sztuki współczesnej. Prace Jacka Pokraka mogą się podobać lub nie, ale na pewno nie można przejść koło nich obojętnie.

WERNISAŻ | 5 sierpnia, 15:00
WYSTAWA CZYNNA | 5 sierpnia – 8 września, pn-pt: 09:00-19:00, sob: 10:00-18:00
MIEJSCE | Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki — ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW