LEKCJA KINA | Jan Peszek

© Jan Peszek, fot. Paweł Wodnicki
Data
Godzina
Miejsce
03/08
12:30
SALA BURSZTYNOWA


OPIS

Jan Peszek (1944), aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.

Zadebiutował w 1966 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu, potem przez lata związany był z Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Narodowym w Warszawie. Był zapraszany do współpracy przez najwybitniejszych reżyserów teatralnych: Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego Krystiana Lupę, Michała Zadarę, Grzegorza Jarzynę. W filmie zadebiutował w roku 1966 w „Znakach na drodze”, ale role, które przeszły do historii to m.in.: Sykstus w „Pismaku” W.J. Hasa, Hrabia Jędruś Łohojski w „Pożegnaniu jesieni” M. Trelińskiego, Max Bauer w „Korczaku” A. Wajdy, Juliusz w „Darmozjadzie polskim” Ł. Wylężałka, Ubu w „Ubu Król” P. Szulikna.

Jan Peszek jest aktorem niezwykłym, co dostrzegł już w latach 60. XX w. Bogusław Schaeffer, czołowy przedstawiciel awangardy muzycznej, pisząc „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Tym niemożliwym, acz istniejącym był i jest właśnie Peszek. To dla niego napisany został tekst, który wymaga od artysty by był, jak pisze Tadeusz Nyczek w Encyklopedii Teatru Polskiego: sztukmistrzem, wirtuozem, kapłanem i błaznem w jednej osobie.

Premiera tej „kompozycji” w wykonaniu i reżyserii Jana Peszka miała miejsce w 1976 roku, a 5 sierpnia monodram zagrany zostanie na Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi. Natomiast na „Lekcję kina” z bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” zapraszamy 3 sierpnia o godz.12:30 do Sali Bursztynowej przy ul. Szkolnej 1.

Spotkanie prowadzi: Grażyna Torbicka.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW