Matka Ukraina — Maria Poprzęcka, Agnieszka Morawińska — debata

© Maria Poprzęcka
Data
Godzina
Miejsce
03/08
17:30
MIĘĆMIERZ


OPIS

W środowisku związanych z Mięćmierzem intelektualistów nieprzerwanie trwają dyskusje na tematy, które przynosi życie.

Wojna w Ukrainie obudziła potrzebę głębokiego przemyślenia i oceny historycznej wzajemnych ukraińsko-polskich relacji. Spontaniczna reakcja Polaków na rosyjską inwazję w Ukrainie wyprzedziła wszelkie działania historyków i polityków, co pozytywnie zaskoczyło światową opinię publiczną.

Prof. Maria Poprzęcka w eseju zatytułowanym „Matka Ukraina”, napisanym dla internetowego magazynu o kulturze Dwutygodnik zadaje pytanie: „Czy mitologiczno-artystyczna kreacja Ukrainy może stać się miejscem wspólnym dla obu współczesnych, obarczonych wzajemnymi historycznymi resentymentami społeczeństw: polskiego i ukraińskiego?”

Gościem autorki będzie Agnieszka Morawińska.

MARIA POPRZĘCKA — Historyczka sztuki, profesor doktor habilitowany, do 2008 roku dyrektorka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Podyplomowego Studium Muzealniczego IHS UW oraz kierowniczka Zakładu Dziejów Myśli o Sztuce. Od 1998 do 2010 prezeska Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Członkini Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

AGNIESZKA MORAWIŃSKA — Historyk sztuki, krytyk sztuki; w latach 1991–1992 Wiceminister Kultury i Sztuki, w latach 1993–1997 Ambasador RP w Australii, w latach 2001–2010 dyrektor Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, w latach 2010–2018 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

SPOTKANIE | 3 sierpnia, 17:30
MIEJSCE | Galeria Klimaty — Mięćmierz
WSTĘP WOLNY

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW