Między brzegami — dr Andrzej Pawłowski — spacer wodno-filmowy

© dr Andrzej Pawłowski
Data
Godzina
Miejsce
02/08
11:45
MIASTECZKO FESTIWALOWE


OPIS

Nie tylko sam Kazimierz Dolny ze swoim układem krajobrazowo-urbanistycznym od niemal 100 lat stanowi doskonałą scenografię filmową i teatralną.

Także nieprzeciętne walory przyrodnicze i krajobrazowe doliny Wisły przyciągały od zawsze ludzi sztuki, w tym filmowców. Powstały tu takie obrazy, jak m.in.: „Dybuk”, „Awans”, „Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Dwa Księżyce”, „Drugie zabicie psa”.

Podczas rejsu statkiem pasażerskim, który (nota bene) ma w sobie coś z kinowej atmosfery – przed oczami pasażerów jak w kalejdoskopie przesuwają się ładne widoki – zaprezentowana zostanie historia (również naturalna) i walory Małopolskiego Przełomu Wisły oraz przypomniane zostaną produkcje filmowe (zilustrowane wybranymi kadrami), jakie powstały w tej niezwykłej scenerii „między brzegami” – w kazimierskim odcinku doliny przełomowej. Jednym z głównych punktów na szlaku wodnym będzie wieś Mięćmierz, której popularność (a właściwie awans) jako miejscowości letniskowej rozpoczęła się od ekranizacji powieści Edwarda Redlińskiego „Awans” przez Janusza Zaorskiego w 1974 roku. Mięćmierz stanowi zatem spektakularny przykład wykreowania przez produkcję filmową miejscowości turystyczno-letniskowej.

TERMIN | 2 sierpnia, 11:45
MIEJSCE | Miasteczko festiwalowe [początek spaceru: brama wejściowa], ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY + 25 zł | koszt biletu żeglugi pasażerskiej

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW