Światy dwa — Benedykt Kroplewski, Michał Smółka — wystawa

© Galeria Leonardo, Światy dwa
Data
Godzina
Miejsce
07/08
16:00 wernisaż
GALERIA LEONARDO
08/08
10:00-18:00
GALERIA LEONARDO


OPIS

Na wystawie będą prezentowane prace malarskie w technice olejnej.

WERNISAŻ | 7 sierpnia, 16:00
WYSTAWA CZYNNA | 7 sierpnia – 11 listopada, 10:00-18:00
MIEJSCE | Galeria Leonardo, ul. Klasztorna 1a, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

BENEDYKT KROPLEWSKI – Symboliczna i metaforyczna strefa życia bardzo mnie inspiruje, można to także znaleźć w moich pracach. Kiedy urodziła mi się córka, ze względu na szkodliwość przez pewien czas nie mogłem malować olejami i wtedy wziąłem piórko, malowałem gwasze i akwarele. W tym czasie powstało takich prac „miliony”. Byłem „w grupie 6-ciu”, która powstała w Berlinie Zachodnim. Jej inspiratorką była Helena Bohle-Szacki. Do grupy należał też Henryk Waniek, Dubauskas i Antonas Obcauskas z Litwy, a także profesor Janusz Debis i ja. Wystawialiśmy wspólnie np. przy Teatrze Szajny. Gros moich prac to prace plenerowe. Jeżdżę na 8-10 plenerów rocznie. Nie tylko w Polsce, ale i w Armenii czy Grecji.

MICHAŁ SMÓŁKA – W 1983 roku ukończył ASP w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach, w pracowniach profesorów: Jerzego Dudy-Gracza, Romana Nowotarskiego i Bronisława Chromego. Od 1988 roku mieszka w Poniatowej na Lubelszczyźnie. Jest mocno związany ze środowiskiem artystycznym Kazimierza Dolnego, od wielu lat prezentuję swoje prace w galerii autorskiej Dwa Światy. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych i wiele wystaw zbiorowych, kilka nagród i wyróżnień. Był komisarzem wielu ogólnopolskich i zagranicznych plenerów malarskich. Bardzo ważne są dla niego podróże artystyczne. Wiele lat wspiera aukcje charytatywne „Bliźniemu Swemu” Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Wielką Aukcję Współczesnej Sztuki Polskiej w Nowym Jorku. Ostatnie wystawy: „Światło i Kolor” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, 2017), „Kontrasty kolorystyczne” (Galeria M2, Mysłowicki Ośrodek Kultury, 2018), „Z podróży” (Pałac w Sannikach, 2019).

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW