The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum — Andrzej Ziółkowski — wystawa

KOKPiT © Andrzej Ziółkowski
Data
Godzina
Miejsce
06/08
17:00 wernisaż
GALERIA PODNIEBNYCH OBRAZÓW
06/08
17:30 spotkanie
KOKPIT
07/08
00:00-00:00
GALERIA PODNIEBNYCH OBRAZÓW
08/08
00:00-00:00
GALERIA PODNIEBNYCH OBRAZÓW


OPIS

Każda religia uwrażliwia nas na to, że świat, w którym żyjemy, jest tylko małym aspektem większej całości, lecz jednocześnie uspokaja nas, że możemy mieć dostęp do owej całości, jeżeli tylko wejdziemy na istniejącą, zakorzenioną w tradycji drogę.

„The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum”, piękny i niezwykły album Andrzeja Ziółkowskiego pokazuje ten religijny kosmos w najintymniejszy sposób, skupiając się na najbardziej kruchym i zarazem najpotężniejszym elemencie tego fenomenu – na człowieku.

Olga Tokarczuk

WERNISAŻ, MIEJSCE | 6 sierpnia, 17:00, Galeria Podniebnych Obrazów, Mały Rynek – skwer, Kazimierz Dolny
WYSTAWA CZYNNA | 6-28 sierpnia
SPOTKANIE, MIEJSCE | 6 sierpnia. 17:30, KOKPiT | Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12, Kazimierz Dolny
WSTĘP WOLNY

ANDRZEJ ZIÓŁKOWSKI (1954) – W latach 70. studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, z tego 20 lat w międzynarodowym koncernie elektronicznym w Singapurze, oddaje się od roku 2005 swej pasji fotografowania. W marcu 2012 roku, podczas podróży fotograficznej w Południowych Indiach, dotarł do chrześcijańskiej aśramy Aanmodaya w Kanchipuram. W świątyni aśramy wśród świętych pism mądrościowych różnych religii odnalazł książkę Universal Wisdom (Wieczysta Mądrość religii świata), napisaną przez angielskiego benedyktyna Bede Griffithsa (1906-1993). Zainspirowany duchowym testamentem tego wielkiego mistyka i mędrca – „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienia mądrości leżącej u podstaw ich różnorodności” – przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność. Album „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” to owoc jego fotograficznej i duchowej podróży.

Projekt jest wydarzeniem towarzyszącym BNP Paribas Dwa Brzegi. Za jego organizację i bezpieczeństwo, w tym dotyczące przestrzegania procedur związanych z epidemią COVID-19, odpowiada bezpośrednio organizator projektu.


© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW