AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Festiwalowa klamra, czyli film otwarcia i film zamknięcia

Odliczanie tygodni przeszło w odliczanie dni, godzin i… zaczynamy! Od dziś projekcje, spotkania, wydarzenia – czyli 14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w hybrydowej formule, łączącej online i offline przez dziewięć sierpniowych dni. Na początek i na koniec dwa szczególne filmy. Odmienne pod względem tematyki i środków wyrazu, każdy na swój sposób wyjątkowo do nas przemówił.

Festiwal zaczynamy „Babyteeth” w reżyserii australijskiej debiutantki Shannon Murphy. Murphy reżyserowała wcześniej znakomicie przyjęte dramaty w wiodących australijskich teatrach. Scenariusz „Babyteeth” jest adaptacją dramatu Rity Kalnejais. Nasz film otwarcia był nominowany do Złotego Lwa na FF w Wenecji, a odtwórca roli Mosesa Toby Wallace otrzymał nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora. Poruszająca historia Milli, ciężko chorej nastolatki, która zakochuje się w Mosesie, młodym handlarzu narkotyków. Ten związek daje jej więcej pragnienia życia, niż wszystko, co do tej pory ją spotkało.

Filmem zamykającym festiwal jest „Zło nie istnieje” irańskiego reżysera Mohammada Rasoulofa, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Nagrodę w imieniu reżysera odebrała jego córka, Baran Rasoulof, ponieważ autor filmu ma zakaz opuszczania ojczyzny. Na film składają się cztery różne opowieści, związane wspólnym mianownikiem – tajemnicą i trudnym wyborem. „Zło nie istnieje” to potężny moralitet o granicach wolności i konsekwencji wyborów, a Rasoulof jest porównywany do Krzysztofa Kieślowskiego. Na ironię zakrawa fakt, że im bardziej opresyjna władza, im bardziej próbuje się uciszyć artystów, poruszających niewygodne dla rządzących tematy, tym bardziej donośnie brzmi ich głos.

Zapraszamy na projekcje, wydarzenia i spotkania z twórcami na 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w dniach 1–9 sierpnia 2020 r. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW