AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Niedziela na BNP Paribas Dwa Brzegi

© Silencio – Vozes de Lisboa, dir C.C. Carlisle, J. Kalmár, dis Auditorium Films

Po wczorajszych emocjach związanych z uroczystym otwarciem BNP Paribas Dwa Brzegi nie zwalniamy tempa. Przed nami niedziela pełna filmowych wrażeń, inspirujących spotkań, fascynujących rozmów i ciekawych festiwalowych gości. To właśnie dziś w Café Bursztynowa Lekcja kina z Agatą Kuleszą, bohaterką tegorocznej sekcji „I Bóg stworzył aktorkę”.

Projekcje rozpoczynamy blokiem produkcji, ubiegających się o nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Po pokazie zapraszamy spotkanie z twórcami. Kolejnym filmem, który polecamy jest „Polański, Horowitz. Hometown”. To opowieść o dwójce artystów spacerujących uliczkami Krakowa, który odwiedzili po raz pierwszy od czasów wojny. Ich historia opowiedziana jest okiem Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Po projekcji spotkanie z reżyserami w Café Bursztynowa. O 14:00, na żywo z Paryża Tony Gatlif oficjalnie otworzy swoją retrospektywę reżyserską. Zaprezentujemy bardzo ważny film w jego dorobku – „Wolność”, w którym najpełniej wybrzmiewa to, co reżyser chce nam przekazać na temat prawdziwej wolności, będącej rdzeniem romskiej kultury i tożsamości.

Uroczyście otwieramy też retrospektywę aktorską Agaty Kuleszy filmem „Śniegu już nigdy nie będzie”, który swoją premierę miał na MFF w Wenecji. Zobaczymy tę projekcję wraz z naszym gościem specjalnym. Frapujący duński „Smak głodu” z Katrine Greis-Rosenthal oraz Nikolajem Coster-Waldau wyświetlimy po raz pierwszy w Polsce. Projekcję „Silêncio – głosy Lizbony” poprzedzi koncert fado z udziałem Marty Mateus, Jeana Marca Dercle i Luísa Pedro Figueiredo Guimarães. To idealny wstęp do pięknej filmowej podróży po uliczkach Lizbony.

Punktualnie o 15 zapraszamy na panel TVN i Player „Cudze chwalicie, swoje kochacie, czyli o sile lokalnego kontentu”. Podczas panelu będziemy rozmawiać o wartości polskich produkcji, bazując też na Playerowych nowościach. Wspólnie z widzami zastanowimy się, jak bardzo zmieniła się polska scena serialowa w ostatnich latach, jak dużo jest fantastycznych rodzimych produkcji (które niczym nie odbiegają od zachodnich!), konkurujących na równych zasadach o widza. Panel odbędzie się w Café Bursztynowa.

Po drodze do miasteczka festiwalowego zapraszamy z kolei na prezentacje klasycznych modeli Klubu Alfa Romeo Classic Polonia. Wystawa tych pięknych samochodów z duszą – na kazimierskim Rynku.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW