AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Przedostatni dzień na BNP Paribas Dwa Brzegi

© Djam, dir Tony Gatlif, dis Les Films du Losange

Wielkimi krokami zbliża się kulminacja BNP Paribas Dwa Brzegi – weekend zamknięcia. Zanim dokończymy filmowe opowieści zapraszamy na piątkowe atrakcje programowe, projekcje, spotkania i wydarzenia łączące dwa brzegi: Kazimierz Dolny i Janowiec, widza i twórcę.

Powoli dobiega końca retrospektywa Tony’ego Gatlifa. Jego twórczość jest barwna, energetyczna i pełna życia – wprost wymarzona po trudnych miesiącach pandemicznych. Podczas porannego seansu, pełnego muzyki rebetiko nazywanej greckim bluesem, wyruszymy z tytułowa bohaterką do Stambułu. „Djam” to film o wolności podróżowania i poznawania. Dziś również zaprezentujemy rumuński dokument o korupcji – „Kolektyw” (reż. Alexander Nanau ), uhonorowany nagrodą publiczności LUX Audience Award.

Pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego, efekt wieloletniej pracy – „Zabij to i wyjedź z tego miasta” – to opus magnum artysty. To opowieść, w której pojawiają się głosy najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Po projekcji zapraszamy na Lekcję kina z Mariuszem Wilczyńskim w Café Bursztynowa. W Kinie Lubelskim premierowo pokażemy dwie produkcje: historię o raju utraconym – „Pod niebem Alicji” (reż. Chloé Mazlo) oraz „Copilot” (reż. Anne Zohra Berrached), piękny emocjonalny film o miłości i trudnym do uniesienia sekrecie, ale też o zderzeniu kultur i światopoglądów. „Copilot” był prezentowany na tegorocznym Berlinale w sekcji Panorama.

Kilka dni temu na BNP Paribas Dwa Brzegi widzowie mieli okazję obejrzeć dokument o norweskiej grupie a-ha, a dziś: w sekcji „Muzyka – moja miłość” przedpremierowo „FANNY: The Right to Rock”. Na projekcję zaproszą Bobbi Jo Hart, Brie Howard Darling, June Millington i Alice de Buhr, online połączymy się więc jednocześnie z Montrealem, Arizoną, Teksasem i Los Angeles.

Również premierowo w kinie Perła na Zamku pokaz najnowszego obraz Piotra Wereśniaka „Między oczy”, na który zaprosi reżyser. To kameralny film o trudnych do zasypania podziałach w relacjach międzyludzkich ze znakomitym popisem kwartetu aktorskiego: Bartłomiej Kasprzykowski, Bartosz Opania, Tamara Arciuch i Dominika Kluźniak.

BNP Paribas Dwa Brzegi to także festiwal sztuki, dlatego kazimierscy artyści jak zawsze zapraszają na wernisaże, spotkania i wystawy. Odsyłamy do programu spotkań i wydarzeń na naszej stronie i śledzenia naszego Facebooka, na którym codziennie rano polecamy wydarzenia na wybrane dni. A pod hasztagiem #bnpparibasdwabrzegi na Instagramie kryją się najlepsze kadry z tegorocznej edycji. Zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności!

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW