AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Ruszamy z BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki

© Retfærdighedens ryttere, dir Anders Thomas Jensen, dis Best Film, photo Anders Overgaard

Jesteśmy w Kazimierzu Dolnym i Janowcu po raz piętnasty! Stoi już namiot z ogromnym kinowym ekranem, festiwalowe miasteczko tętni życiem, a przed kasami ustawiają się kolejki. Cieszymy się ogromnie widząc, że tak samo jak my czekaliście na festiwalowe emocje. Zaczynamy!

Na początku dnia przeniesiemy się na upalne południe Francji. „Geronimo” w reżyserii Tony’ego Gatlifa to film opowiedziany muzyką i tańcem, z wyrazistymi, pełnokrwistymi postaciami kobiecymi. Zaprezentujemy też pierwszy blok krótkiego metrażu, produkcji wyselekcjonowanych do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Tuż po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami w Café Bursztynowa. Taniec jest też osią filmu „Karnawal” Juana Pablo Félixa, który porusza kwestie wchodzenia w dorosłość i budowania własnej tożsamości w oparciu o sztukę. Film pokażemy o 14:30 w Kinie Lubelskim.

Tuż po konferencji prasowej (godz. 15:15, Café Bursztynowa) kulminacja dzisiejszego dnia – oficjalnie otwarcie BNP Paribas Dwa Brzegi – 15. Festiwalu Filmu i Sztuki projekcją „Jeźdźców sprawiedliwości”. To polska premiera, na którą zaprosi reżyser filmu Anders Thomas Jensen. W programie jeszcze trzy projekcje – wstrząsający dystopijny thriller „Nowy porządek” Michela Franco; opowieść o włoskim artyście Paolo Conte („Paolo Conte, via con me”), która inicjuje sekcję Muzyka – moja miłość, a także „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” z nietuzinkową rolą Agaty Kuleszy, bohaterki tegorocznej retrospektywy aktorskiej.

Druga sala kinowa zaprasza z kolei tuż po zmierzchu, na projekcje pod gwiazdami – na kazimierskim Zamku. O 21:00 pokażemy „Najlepsze lata”, która przedstawią losy czwórki przyjaciół w kontekście najnowszej historii Włoch.

BNP Paribas Dwa Brzegi to nie tylko święto filmu, lecz także okazja, by w malowniczej scenerii Kazimierza Dolnego rozwijać swoje pasje. Jedną z takich możliwości są warsztaty fotograficzne. Poprowadzą je trzej laureaci Grand Press Photo 2021: Wojciech Jargiło, Jakub Orzechowski, Maks Skrzeczkowski. W Muzeum Nadwiślańskim polecamy wystawę Tomasza Sobeckiego „Miasto Jerozolima”. Ekspozycja składa się z 4 fotografii, tworzących dyptyki. To artystyczna opowieść o historii i dniu współczesnym tego niezwykłego miasta. Wielkoformatowe prace, eksponowane w Pokoju Witolda Domu Kuncewiczów dopełniają reporterskie zdjęcia autora, prezentujące życie codzienne stolicy Izraela. Polecamy również arcyciekawą wystawę 21 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. To prezentacja obrazów autorstwa 49 artystów obecnych i byłych członków tego stowarzyszenia. Łączy ich miłość do sztuki i do maleńkiego miasteczka nad Wisłą, które na tyle zawładnęło ich wyobraźnią, że tu tworzą, otwierają swoje galerie, a niektórzy z nich się osiedlili, znajdując w Kazimierzu swoje miejsce na ziemi. Tematem wystawy są więc ich artystyczne związki z Kazimierzem Dolnym.

Na koniec raz jeszcze zapraszamy na konferencję prasową BNP Paribas Dwa Brzegi. To wydarzenie z udziałem przedstawicieli organizatorów i partnerów Festiwalu. Przedstawimy tegoroczny program, przybliżymy sylwetki twórców oraz podejmiemy tematy związane ze sponsoringiem kultury.

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW