AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Spotkajmy się na Dwóch Brzegach

© Dwa Brzegi, fot. Krzysztof Wójcik

Drodzy Widzowie, już 31 lipca spotkamy się na 15. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Powracamy do festiwalu stacjonarnego. Ponownie przy Nadwiślańskiej 9 – pojawi się miasteczko festiwalowe, stanie duży namiot na 900 miejsc, który będziemy zapełniać w 50 procentach, ze względu na obostrzenia covidowe, ale będziemy razem. Każdego dnia zaplanowaliśmy aż sześć projekcji plus pokazy wieczorne na Zamku w Kazimierzu.

Cieszymy się, że ubiegłoroczna hybrydowa wersja pozwoliła nam zachować ciągłość Festiwalu, ale pokazała też, że projekcje online nie dają nam, kochającym kino, pełni szczęścia. Potrzebujemy spotkań z twórcami, rozmów z przyjaciółmi o tym, co zobaczyliśmy, co nas poruszyło, jakie emocje wywołał film. To istota Dwóch Brzegów i dlatego ważne jest, że w tym roku możemy przynajmniej częściowo powrócić do pełnego trybu.

Program jest bardzo zróżnicowany. Mamy aż 19 pokazów premierowych. Wśród nich opowieść o „Człowieku, który sprzedał swoją skórę”, by z Libanu dostać się do Paryża i o Alicji (Alba Rohrwacher), która ze szwajcarskiej wioski uciekła do Libanu, bo tam móc żyć pełnią życia („Niebo Alicji”). Świat ze wszystkimi kontrastami i absurdami, jak w filmie „Jeźdźcy sprawiedliwości” z Madsem Mikkelsenem i romans ze sztuczną inteligencją w tle w filmie „Jestem twój” z Sandrą Hüller. Współczesność opisaną oczami dokumentalistów odnajdziecie w filmach: „1970” Tomasza Wolskiego, „Kolektyw” Alexandra Nanau czy „Descent” Nays’a Baghai.

Wszystkie kolory, blaski i cienie kultury romskiej, jej korzenie i bogatą historię, muzykę i taniec oddają filmy Tony’ego Gatlifa. Przygotowaliśmy pełną retrospektywę twórczości tego wybitnego i niezwykle oryginalnego reżysera, scenarzysty, kompozytora.

Gościem specjalnym Dwóch Brzegów będzie Agata Kulesza. Przypomnimy pięć filmów z jej udziałem, ale to nie znaczy, że zobaczymy ją w pięciu rolach. Agata Kulesza jest aktorką, która budując graną przez siebie postać nadaje jej wiele wymiarów, tak jak w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, gdzie stworzyła kilka różnych odsłon matki walczącej o swojego syna. Lekcja kina z Agatą Kuleszą będzie jednym z najważniejszych punktów na Dwóch Brzegach.

Szykujcie się na wielkie emocje. Już niebawem szczegółowy program. Czekamy na Was!

Grażyna Torbicka z zespołem

15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW