AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

Wtorkowy program BNP Paribas Dwa Brzegi

© a-ha The Movie, dir Aslaug Holm, Thomas Robsahm, dis Mayfly

Upały nieco zelżały i pogoda w Kazimierzu Dolnym jest wymarzona do odwiedzenia naszego Kina Lubelskiego. Za nami pełna energii Lekcja kina z Agatą Kuleszą, która porwała festiwalową publiczność. Na spotkaniu aktorka przyznała, że rola w filmie „Róża” jest najważniejszą w jej dorobku. I właśnie ten film, wyreżyserowany przez Wojciecha Smarzowskiego rozpocznie dzisiejszy program BNP Paribas Dwa Brzegi.

Dziś również ostatni blok Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, po którym zaprosimy na spotkanie z twórcami do Café Bursztynowa. Barwny i muzyczny świat Tony’ego Gatlifa w filmie „Gadjo Dilo” to kolejna okazja, żeby poznać twórczość tego reżysera, scenarzysty i twórcy muzyki. W „Gadjo Dilo” odwrócił stereotypy: „obcym” w społeczności romskiej staje się młody Francuz Stéphane. Przypomnimy też przenikliwą diagnozę społeczną Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, film nagrodzony LUX Audience Award, z Madsem Mikkelsenem w roli nauczyciela historii.

Zapraszamy również na premierowy pokaz francuskiego obrazu „Kochankowie” (reż. Nicole Garcia), zderzający postawę „mieć” z „być”, wpisujący ten wybór w miłosny trójkąt – film pełen emocji, napięcia i tragicznej namiętności. Podsumowaniem dnia jest film z lubianej sekcji „Muzyka – moja miłość”, będący nie tylko podróżą sentymentalną, ale też opowieścią o przyjaźni i cenie sławy. Zobaczymy na nowo idoli muzyki rozrywkowej lat 80., powracających po latach na trasę („A-ha”, reż. Aslaug Holm, Thomas Robsahm).

„Każdy ma swoje lato” (reż. Tomasz Jurkiewicz) to z kolei nasza propozycja jeśli chodzi o seans w Kinie Perła na Zamku w Kazimierzu. To polski komediodramat opowiadający o wakacyjnym, pierwszym zakochaniu, młodzieńczej wolności, ale również o skrywanych rodzinnych tajemnicach.

Dziś ostatnia chwila by obejrzeć wystawę Tomka Sikory „Między reportażem a kreacją”, w której na 22 planszach artysta pokazuje w wielkim skrócie swoją fotograficzną przygodę. Sam fotograf tak o niej mówi: „Przez 52 lata łączyłem dwa rodzaje fotografii, które uprawiam zamiennie – reportaż z kreacją. Takie działanie pozwala mi na zdystansowanie się do każdego z tych gatunków i utrzymanie świeżego spojrzenia.” Wydarzenie realizowane w ramach maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych oraz Kazimierskiej Wiosny Fotograficznej.

Zapraszamy do czynnego udziału i oznaczania Festiwalu na profilach społecznościowych. Pod hasztagiem #dwabrzegi kryją się najciekawsze zdjęcia autorstwa naszych Widzów, za co bardzo dziękujemy!

BNP Paribas Dwa Brzegi — 15. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia 2021 r. w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU, YOUTUBIE i INSTAGRAMIE.« »

© Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Janowiec nad Wisłą
REDAKCJA I PROJEKT: ALICJA SAWICKA | REALIZACJA: TOMASZ ŻEWŁAKOW